• Školský poriadok

    • Materská škola Jánovce 199, 059 13

      Jánovce 248, 059 13

      ŠKOLSKÝ PORIADOK

       

       

      Dátum prerokovania pedagogickou radou : 22.08.2022

      so zriaďovateľom dňa:

      Dátum vydania školského poriadku : 05.09.2022

      S radou školy prerokovaný dňa:

      Platnosť ukončená:

      Schválený riaditeľkou materskej školy: Mgr. Jana Škotková, riaditeľka MŠ Jánovce  

      Úvodné ustanovenie

      Zákonom NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

      Zákon č.18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov o zmene a doplnení niektorých zákonov

      Zákonom NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

      Zákonom NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,

      Vyhláškou MŠVVaŠ SR č. 541/202 Z. z. o materskej škole,

      Zákonom NR SR č.138 /2019 a vyhláškou 361/2019 o vzdelávaní v profesijnom rozvoji o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov

       

      Všeobecne záväzným nariadením obce Jánovce o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách, v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach a na čiastočnú úhradu nákladov a podmienky úhrady v školských účelových zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Jánovce.

      Pracovným poriadkom zamestnancov materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti

      Obce Jánovce.

       

      Organizačným poriadkom Materskej školy, Jánovce.

      Prevádzkovým poriadok Materskej školy, Jánovce.

      Internými smernicami MŠ Jánovce.

      Pandemickým plánom školy

       

      S prihliadnutím na špecifické podmienky MŠ Jánovce  

       

      Identifikačné údaje prevádzkovateľa

      Zriaďovateľ :

      Obec Jánovce

      Názov zariadenia :

      Materská škola Jánovce 199

      Adresa sídla zariadenia:

      Jánovce 199, Jánovce 248

      Kontakty:

      Telefónny kontakt 

      Riaditeľka : Mgr. Jana Škotková

      0910622244

      e-mail :

      materskskola@obec-janovce.sk

      Webové sídlo:

      https://www.obec-janovce.sk/materska-skola

      Riaditeľka MŠ

      Mgr. Jana Škotková

       Komunikácia tried

      Trieda sovičky Jánovce 199

      Trieda lienky Jánovce 248

      Trieda žabky Jánovce 248


       

      Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie

      Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku; výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.

      Do MŠ sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti rodiča/zákonného zástupcu (ďalej len „ zákonný zástupca”). Deti sa prijímajú k začiatku školského roka v mesiaci marec, pokiaľ je voľná kapacita aj v priebehu školského roka.

      Riaditeľka po dohode so zriaďovateľom zverejní do 15. mája príslušného kalendárneho roka miesto a termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok na informačnej tabuli  MŠ, v šatniach a prostredníctvom miestnych médií. Riaditeľka spolu s miestom a termínom zverejní aj podmienky prijímania detí do materskej školy. Podmienky prijímania detí  prerokuje riaditeľka  s pedagogickou radou a radou  školy.

      Zákonný zástupca odovzdá písomnú žiadosť spolu s potvrdením o zdravotnom stavedieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast riaditeľke MŠ najneskôr do 31. mája. Žiadosť podaná bez tohto potvrdenia nie je kompletná a nebude akceptovaná.

      Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. ak sa jedná o dieťa so zmyslovým postihnutím, predloží vyjadrenie príslušného odborného lekára.

      Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca riaditeľke MŠ do 15. mája.

      Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa do MŠ k začiatku školského roka dostane zákonný zástupca najneskôr do 15. júna. Písomné rozhodnutie o prijatí dieťaťa počas školského roka adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace.

      V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní so  zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy (na dohodnutý čas) alebo o ukončení tejto dochádzky, a to na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

      Z dôvodu neuhradenia príspevkov v zmysle  zmeny č.7 Všeobecne záväzného nariadenia obce Jánovce o určení príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materských školách a školských jedálňach pri materskej škole môže riaditeľka po predchádzajúcom upozornení  zákonného zástupcu rozhodnúť o predčasnom ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy na základe porušenia školského poriadku zákonným zástupcom. (v súlade s § 5 ods. 14 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)

      Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania ( vydané na tlačive schválenom ministerstvom školstva ).

      Plnenie povinného predprimárneho vzdelávania

      Povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa formou pravidelného denného dochádzania v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, okrem času školských prázdnin; tým nie je dotknuté právo tohto dieťaťa zúčastňovať sa na predprimárnom vzdelávaní aj v čase školských prázdnin. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný dbať  o riadne  plnenie spomínanej dennej dochádzky dieťaťa. Zákonný zástupca je povinný podľa § 144 ods. 9 školského zákona oznámiť materskej škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä: - choroba, - lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy - rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa, - mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, - náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, - mimoriadne udalosti v rodine,  v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu.

      Zákonný zástupca môže svojim rozhodnutím ospravedlniť dieťa, ktoré plní PPV na 7 po sebe idúcich vyučovacích dní /víkendy a sviatky sa nepočítajú/.Pri absencii viac ako 7 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí predložiť ,,Potvrdenie od lekára, ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení/bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka/.Dieťa, ktoré neplní PPV potvrdenie od lekára, bez ohľadu na dĺžku trvania neprítomnosti nevyžaduje. Rodič predkladá potvrdenie o bezpríznakovosti.

      Ak dieťa nie je prítomné v materskej škole viac ako päť dní z iných dôvodov, napr. že trávi čas so starou mamou, ide na dovolenku s rodičmi, má prerušenú dochádzku…  v prípade , že ide o dieťa, ktoré plní  povinné predprimárne vzdelávanie je táto skutočnosť možná   na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a to v rozsahu  max. 30 dní ročne .

      Dochádzka dieťaťa, ktoré plní PPV musí byť pravidelná, zneužívanie ospravedlňovania neprítomnosti dieťaťa zákonným zástupcom nebude tolerované. V prípade opakovaného ospravedlňovania neprítomnosti zákonným zástupcom sa toto bude riešiť v súlade s platným právnym predpisom (osobitný príjemca...).

      V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže minister školstva, vedy, výskumu a športu a RÚVZ upraviť predkladanie požadovaných potvrdení podľa aktuálnej epidemiologickej situácie .

      V prípade prerušenia prevádzky školy na základe  zlej  epidemioplogicje situácie    bude plnenie  povinnej PV zabezpečované  triednymi e – mailami  posielaním  aktivít pre PPV a pracovnými listami.

      Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie predprimárneho vzdelávania sa  považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“. Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania.

      Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania nemá riaditeľ materskej školy kompetenciu rozhodnúť sám. Podkladom pre rozhodnutie riaditeľa materskej školy vo veci pokračovania plnenia povinného predprimárneho vzdelávania je vždy predloženie: - písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, - písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a - informovaného súhlas zákonného zástupcu. 

      V § 28a ods. 5 školského zákona sa ustanovila aj možnosť, že zákonný zástupca môže riaditeľa materskej školy požiadať, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta. Pôjde spravidla o deti s nadaním alebo o deti, ktoré dovŕšia päť rokov veku v priebehu mesiaca september, ktorých zákonní zástupcovia v nasledujúcom školskom roku s vysokou pravdepodobnosťou požiadajú o výnimočné prijatie na plnenie povinnej školskej dochádzky pred dovŕšením šiesteho roku veku dieťaťa podľa § 19 ods. 4 školského zákona, pretože podľa § 60 ods. 1 školského zákona, môže byť na základné vzdelávanie výnimočne prijaté len dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie.

      Ak pôjde o dieťa, ktoré v danej materskej škole už absolvuje predprimárne vzdelávanie, zákonný zástupca podľa § 28a ods. 5 školského zákona požiada riaditeľa o prijatie dieťaťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania pred dovŕšením piateho roku veku najneskôr do 31. augusta daného roku a riaditeľovi predloží: - súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a - súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Po predložení uvedených súhlasných vyjadrení riaditeľ materskej školy zaznamená skutočnosť, že dané dieťa bude od nasledujúceho školského roku dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie, len v osobnom spise dieťaťa. O danej skutočnosti nevydáva žiadne rozhodnutie.

      Zápis do ZŠ

      O termíne zápisov do základnej školy informujú základné školy verejnými oznamami. Na zápis je povinný ísť rodič s dieťaťom v stanovenom termíne. Na zápis ide to dieťa, ktoré v príslušnom školskom roku najneskôr do 31.8. dovŕši 6 rokov veku a to aj v tom prípade, že rodič uvažuje o odklade školskej dochádzky. Zápis je povinný, v opačnom prípade ide o porušenie zákona. Na zápis môže ísť aj dieťa ,,po septembrové“, pričom rodič predkladá žiadosť o predčasné zaškolenie dieťaťa a dokladuje ho potvrdeniami o spôsobilosti dieťaťa, ktoré mu vystaví príslušné centrum pedagogicko-psychologického poradenstva.

      Odklad povinnej školskej dochádzky

      Ak sa rodič rozhodne pre odklad školskej dochádzky je povinný svoje rozhodnutie oznámiť riaditeľovi materskej školy najneskôr do 15.mája. daného školského roka a následne predložiť žiadosť o podržanie miesta v MŠ pre nasledujúci školský rok z dôvodu odkladu školskej dochádzky, rozhodnutie o odklade školskej dochádzky, ktorý mu vystaví riaditeľ základnej školy, na ktorej bolo dieťa na zápise. Toto rozhodnutie musí byť opatrené guľatou pečiatkou základnej školy. Pokiaľ rodič neoznámi riaditeľovi školy danú skutočnosť a neodovzdá rozhodnutie o odklade školskej dochádzky bude jeho dieťaťu riadne ukončená dochádzka do MŠ k 31.8. príslušného roka.

      Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami MŠ

      Dieťa má právo na

        1. bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,

        2. vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,

        3. individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti  a  možnosti a zdravotný stav,

        4. úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,

        5. poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,

        6. výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,

        7. organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,

        8. úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a psychickému a sexuálnemu násiliu,

        9. právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.

      Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

      Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.

      Dieťa je povinné

        1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,

        2. dodržiavať školský poriadok materskej školy,

        3. chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý využíva na výchovu a vzdelávanie,

        4. pravidelne  sa  zúčastňovať  na výchove a vzdelávaní

        5. konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,

        6. ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,

        7. rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

       

       

      Zákonný zástupca dieťaťa má právo

        1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,

        2. oboznámiť sa so  vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,

        3. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,

        4. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,

        5. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľky materskej školy,

        6. vyjadrovať sa k  vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

        7. deti do zariadenia nenosia cukríky lízatka a žiadne sladkosti

      Zákonný zástupca dieťaťa je povinný

        1. dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

        2. dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

        3. informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy  vzdelávania,

        4. oznámiť do 14 pracovných dní  dôvod neprítomnosti dieťaťa,

        5. ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca povinný riaditeľke oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri  opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.

        6. pravidelne uhrádzať príspevky -   o výške príspevkov v materských školách a školských zariadeniach  10,00 € za jedno dieťa mesačne.  Príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci po vopred vydanom OZNAME riaditeľke MŠ.

       

      Príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa

        1. ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,

        2. ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke MŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,

        3. ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,

        4. ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom (vopred zaplatený príspevok sa v prípade potreby rieši kompenzáciou v nasledujúcom mesiaci).

      Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa písmena a, až d, zriaďovateľ materskej školy vráti alebo započíta úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. 

      Príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje.

      Stravovanie detí ktoré navštevujúcich materskú školu zabezpečuje Školská jedáleň Janovce 199.

      V súlade so Všeobecne záväzným nariadením č. 07/2019 o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov, o výške príspevku na úhradu režijných nákladov a o mieste a čase zápisu dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky sa príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v školskej jedálni, sa určuje príspevok na stravovanie v školskej jedálni vo výške nákladov na nákup potravín, ktoré sú podľa vekových kategórií v nadväznosti na odporúčané výživové dávky stanovené Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

      Náklady na nákup potravín sú pre dieťa materskej školy 2,68 Eur. Z toho:

      • desiata 0,45 Eur,

      • obed 1,10 Eur,

      • olovrant 0,35 Eur.

      Príspevok na úhradu režijných nákladov v školskej jedálni sa stanovuje na 0,30 Eur / 1 dieťa / 1 deň.

      Teda:
      Desiata + obed + olovrant + režijný poplatok = 2 Eur / 1 dieťa / 1 mesiac.
      režijný poplatok = 2 Eur / 1 dieťa / 1 mesiac.

      Príspevok sa uhrádza mesačne vopred, a to poštovou poukážkou, alebo bankovým prevodom na účet školskej jedálne.

      Pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami MŠ

      -dbať na napĺňanie rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov, t. j., že počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu (napr. že každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť),

       - zachovávať neutralitu, t. j. ako budú aj pedagogickí zamestnanci materskej školy počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a že v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, a že obsah tohto písomného stanoviska neposkytnú žiadnemu z dotknutých zákonných zástupcov (tu môže byť aj uvedené, že na žiadosť ani jedného zo zákonných zástupcov neposkytnú hodnotiace stanovisko),

      - rešpektovať, v prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami, len rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu, ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu k starostlivosti o dieťa, t. j. materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania; materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované,

       - v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, je vhodné poučiť rozvedených rodičov o tom, že materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach (napr. zabezpečenie krúžkovej činnosti atď.) zastupovať.

      Prevádzka a vnútorný režim materskej školy

      Materská škola je v  prevádzke v pracovných  dňoch  od 6:45  hod. do 15:45 hod.

        • Preberanie detí je od 06:45 hod. do 8:45 hod.

      Konzultačné hodiny :  pondelok a streda od 11:15 hod. do 13:00 hod., prípadne podľa dohody so zákonnými zástupcami

      Prevádzka Materskej školy Jánovce 248

      Druh poskytovaných služieb pre deti vo veku 5 rokov

       

      Prevádzka zariadenia je denne v poldennej dvojzmennej prevádzke od 6:45 do 16: 00 hod.

      Organizačná štruktúra dňa:

      6:45 – otvorenie, schádzanie detí

      - hry a hrové činnosti podľa voľby detí

      - pohybové a relaxačné cvičenia

      - osobná hygiena

      8:30 – 9:45

      edukačné aktivity

      - hry a hrové činnosti

      9:45- 10:00 – desiata

      - 10:15- 11:40- pobyt vonku

      -11:45 odchod

      -12:45 schádzanie detí

      13:00 -13:45

      - hry a hrové činnosti podľa voľby detí

      - pohybové a relaxačné cvičenia

      - osobná hygiena

      13:45- 14:45

      edukačné aktivity

      - hry a hrové činnosti

      14:45 -15:15

      -osobná hygiena

      -olovrant

      15:30-16:45

      -pobyt vonku

      15:45 odchod

       

      Kapacita zariadenia Jánovce 248 je 17 detí v jednej skupine na poldennú prevádzku vo veku 5 rokov, avšak na základe priemernej dennej dochádzky sme v školskom roku 2022/2023 prijali 18 detí na jednu zmenu a 19detí na druhú, teda 37 detí.

      Kapacita je v súlade s vyhláškou MZ SR č. 527/2007 Z .z. §3, ods. 2 o podrobnostiach o

      požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež a § 51 ods.3 písm. a) vyhlášky MŽP SR č.

      532/2002 Z. z..


       

      V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne. V tomto období vykonávajú prevádzkové zamestnankyne veľké upratovanie a pedagogické zamestnankyne si čerpajú dovolenku podľa plánu. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka MŠ zákonným zástupcom dva mesiace vopred.

      V čase jesenných, vianočných a jarných prázdnin  prevádzka materskej školy nebude prerušená na čas, pokiaľ neklesne počet pod 15 detí, podľa vopred písomne zisteného záujmu u rodičov, prípadne podľa dohovoru a pokynov zriaďovateľa. V tomto čase si zamestnanci školy budú čerpať dovolenku, príp. náhradné vo. Pri zníženom počte detí

      Denný poriadok

                  Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede sú spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok  je zverejnený pre zákonných zástupcov na nástenke v šatni.

      Dochádzka dieťaťa do MŠ

                  Rodič privádza dieťa do MŠ v čase od 6.45 hod. do 8.45 hod. a preberá si ho spravidla medzi 14.30 až 15.45 hod. Medzi 8.00 a 14.30 hod. sú budovy MŠ uzamknuté. Pokiaľ v nevyhnutných prípadoch rodič potrebuje priviesť dieťa neskôr, respektíve si ho chce skôr vyzdvihnúť je potrebné spôsob prebratia dieťaťa vopred dohodnúť s triednym učiteľom, prípadne telefonicky 0910 622 244. V prípade, že nebolo možné neskorší príchod oznámiť vopred, privádza rodič dieťa hlavným vstupom, kde ho odovzdá zamestnancovi MŠ, ktorý dieťa odvedie do príslušnej triedy.

                  Rodič je povinný dieťa odovzdávať osobne pedagógovi. Nepreberáme zodpovednosť za bezpečnosť dieťaťa, ktoré rodič poslal do MŠ samé, prípadne ho nechal v šatni bez dozoru. Rovnako je rodič povinný pri preberaní dieťaťa z MŠ prevziať dieťa od pedagóga v osobnom kontakte. Vyzdvihnutie dieťaťa napr. zo školského dvora bez osobného kontaktu s učiteľkou bude považované za hrubé porušenie školského poriadku. Rovnako aj v prípade, že na školskom dvore nie je prítomná triedna učiteľka je rodič povinný kontaktovať hociktorú učiteľku a oznámiť jej prevzatie dieťaťa

      Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa nie mladšie ako 10 rokov, alebo inú osobu, ktorá po prevzatí za dieťa zodpovedá.

      V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím, príp. predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou úradného rozhodnutia) informovať riaditeľku MŠ.

      Povinnosti zákonných zástupcov pri odovzdávaní a preberaní detí

        • zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo riaditeľky materskej školy,

        • zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy).

      Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi, a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.

      Neprevzatie dieťaťa pedagógom

      Pedagogickí zamestnanci môžu v zmysle ochrany zdravia ostatných detí a zamestnancov MŠ odmietnuť prevziať dieťa, ktorého zdravotný stav nie je spôsobilý na pobyt v kolektíve. Najčastejšími dôvodmi takéhoto odmietnutia sú  - SILNÝ KAŠEĽ, ZVÝŠENÁ TEPLOTA, SILNÝ VÝTOK Z NOSA, ZAHNISANÉ OČI. Pokiaľ rodič trvá na tom, že jeho dieťa je zdravé je povinný predložiť potvrdenie od pediatra, v súlade s §144 ods. 10 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

      V prípade, že si rodič do 15:45 hod. nevyzdvihne dieťa z MŠ, učiteľka vykoná tieto kroky :

      telefonicky kontaktuje rodiča, iných príbuzných

      odvedie dieťa domov

      ak rodič nie je doma, vráti sa do MŠ, urobí záznam do ranného filtra, zavolá na políciu / sociálnu kuratelu a oznámi túto skutočnosť ako aj svoju adresu domov

      ak si rodič nevyzdvihne dieťa z MŠ 2x po dobe prevádzky školy, bude dieťaťu vydané rozhodnutie o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania, čo je najzávažnejšia sankcia pri porušovaní školského priadku zákonnými zástupcami.

      V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa   

      pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. 

      Rodičia detí dávajú k dispozícii škole svoje osobné telefónne čísla, ktoré sú využívané v súlade so znením zákona 428/2004 Z.z. o ochrane osobných údajov len v prípade ochorenia dieťaťa, alebo v prípade, že si dieťa rodič nevyzdvihne po skončení prevádzky školy, tak , ako je vyššie uvedené.

                               1.Organizácia na schodisku

      Rodič pri odovzdávaní a preberaní svojho dieťaťa v triede sovičky., zazvoní na príslušný zvonček, obuje si z hygienických dôvodov návleky a odprevadí ho do príslušnej triedy, kde si ho prevezme p.učiteľka.

                                 2.Organizácia v šatni

      Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby v čase od 6.45 do 8.45 hod. a od 14.00 do 15:45 hod. Pred vstupom do šatne použijú textilné návleky na obuv. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti v spolupráci s učiteľkou. Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedá rodič, tiež za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia a premočenia. Učiteľka v tiedach pomáha pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po jeho ukončení spolu s nepedagogickou zamestnankyňou.  V najstaršej vekovej skupine pomáha učiteľka podľa potreby.

      Za estetickú úroveň šatne zodpovedajú učiteľky príslušnej triedy, za hygienu a uzamknutie vchodu určená nepedagogická zamestnankyňa.

      Je vhodné priniesť dieťaťu pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, na prezutie ortopedickú uzavretú obuv - sandále, papučky.            NIE KROKSY a iné šľapky.

      ​​​​​​​                          3 .Organizácia v umyvárni

      Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, od 5.rokov zubnú kefku, pastu a pohár, označené menom. Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov a suchú podlahu zodpovedá príslušná nepedagogická zamestnankyňa. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľka príslušnej triedy a nepedagogická zamestnankyňa.

      ​​​​​​​                       4.Organizácia pri jedle

      Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stravovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. Zabezpečuje tiež zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.

      Za organizáciu a výchovný proces pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne deti usmerňuje, podľa želania rodičov prikrmuje. Nenúti ich jesť.

      Deti 2 – 3-ročné používajú pri jedle lyžičku, 4 – 5-ročné lyžičku a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5 – 6-ročné používajú samostatne kompletný príbor.

      Ak dieťa musí mať z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca  povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje  o dieťati, prikladá doklad od lekára, na ktorom budú potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť ( alergia na mliečne výrobky,...).

      Časový harmonogram podávania jedla v Materskej škole 199:

        • Desiata:       8.45 –   9.05 hod.

        • Obed:         11.15 – 12.05 hod.

        • Olovrant:   14.15 – 14.35 hod.

      Poznámka: Stravovanie je zabezpečené v každej triede.

                             5.Pobyt detí vonku

      Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, v rámci školského dvora, alebo vychádzky. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky po -10°C, silný nárazový vietor, silný mráz,  silné sneženie, dážď ( nie mrholenie ). V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia a zaraďuje sa 2-krát počas dňa, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách. Pobyt vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno-pohybové hry ako aj kreslenia kriedovým pastelom na betón atď. Učiteľka venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle všeobecných záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky MŠ. Deti majú byť oblečené vhodne do každého počasia v každom ročnom období.

      Vychádzka – učiteľka ide posledná, vždy za deťmi. Pri predchádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo terčom na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza posledná. Deti majú na sebe oblečené reflexné vesty.

      ​​​​​​​                        6.Odpočinok

      Počas odpočinku  dbá učiteľka na primerané oblečenie detí - pyžamo. Zabezpečí pravidelné vetranie,  ktoré neohrozí zdravie detí (mimo detí - v časti kde sú umiestnené stoly ). Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Realizuje sa v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. So staršími deťmi, najmä 5-6-ročnými, je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napríklad čítaniu rozprávok, počúvaniu rozprávok, muzikoterapii a občasnému pozeraniu detských filmov;  podľa uváženia pedagóga.  Dĺžka odpočinku v jednotlivých triedach je uvedená v denných poriadkoch. V prípade detí plniacich si povinné predprimárne vzdelávanie je povinný odpočinok 30 minút. Chceli by sme po tejto dobre pracovať s deťmi, vykonávať rôzne aktivity, čítať knihy, pracovať s pracovnými listami a pod.

      7.Organizácia záujmovej činnosti

      Záujmová činnosť v MŠ sa realizuje s prihliadnutím na usporiadanie dňa detí. Záujmové činnosti sa realizujú v čase od 14:30 do 15:30 pod vedením Súkromnej umeleckej školy Spišský Štvrtok. Záujmovej činnosti sa zúčastňujú deti vo veku od 4 rokov do 6 rokov. Za obsah a kvalitu realizovania záujmovej činnosti sú zodpovedné pedagogické zamestnankyne, ktorí na začiatku školského roka predložia riaditeľke školy na schválenie plán činnosti. Záujmová činnosť sa organizuje  na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu.

                               8.Organizácia ostatných aktivít

      Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce školy a informovaného súhlasu zákonného zástupcu, najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie vedúci pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa nesmú použiť hromadné dopravné prostriedky. Riaditeľka písomne oznámi zriaďovateľovi organizovanie podujatia. 

      9.Konzultácie s pedagogickými zamestnancami

      Rodičia majú možnosť konzultovať s pedagogickými zamestnancami denne v čase od 10.45 hod. do 11.15 hod.,  prípadne v inom čase podľa dohody. Konzultácie sú spravidla ústne, avšak pokiaľ rodič prejaví záujem, je vyhotovená v písomnej forme. V písomnej forme sa vyhotovuje aj vtedy, ak pedagogický zamestnanec opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený.

      Pedagogickí zamestnanci okrem konzultácií môžu rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, školenia a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa.

      10.Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole

      Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas  školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.

      Riaditeľka školy :

      • poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam     s podpismi poučených,
      • oboznámi študentky  so  Školským poriadkom materskej školy a pedagogickou dokumentáciou,

      • zaradí študentky do tried.            

      Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

      Bezpečnosť a ochrana zdravia

      Podľa § 8 ods. 1 vyhlášky o materských školách za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa podľa § 8 ods. 2 zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním spolnomocnenej osobe. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.

      Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne. Kontrolu bezpečnosti na pracovisku, zistenie nedostatkov, používanie ochranných pracovných pomôcok vykonáva raz za mesiac zástupca zamestnancov pre bezpečnosť a zdravie pri práci.

      V triede s poldennou výchovou a vzdelávaním zabezpečuje predprimárne vzdelávanie jeden učiteľ. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečuje predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia. V triede s celodennou výchovou a vzdelávaním s deťmi mladšími ako tri roky, ktorých je viac ako desať, pracujú striedavo traja učitelia, pri obliekaní a sebaobsluhe detí pomáha aj nepedagogický zamestnanec.

      Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. V materskej škole pri zdravotníckom zariadení zodpovedá za bezpečnosť detí pedagogický zamestnanec a zdravotnícky zamestnanec. S triedou s deťmi mladšími ako tri roky, s deťmi vo veku od troch do štyroch rokov a s deťmi so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje vychádzka detí vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov.

      Nosenie hračiek a cenností

      Za stratu cenností a hračiek, ktoré dieťa do MŠ prinesie nepreberajú zamestnanci materskej školy žiadnu zodpovednosť. Deťom sa nepovoľuje vstup do tried so žuvačkou.

      Pravidlá dodržiavania bezpečnosti a zdravia detí pri preprave dopravnými prostriedkami, organizovaní výletov a školských akcií

      Pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:

      • na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,
      • v škole v prírode je počet detí  podľa vyhlášky o škole v prírode,

      • na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 9) školského zákona.

      MŠ môže organizovať pobyty detí v škole v prírode, výlety, exkurzie a ďalšie aktivity len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa a po dohode so zriaďovateľom.

      Výlet alebo exkurzia sa organizuje najviac na jeden deň a so zabezpečením teplého obeda pre deti s prihliadnutím na ich bezpečné, hygienické a fyziologické potreby. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie riaditeľom poverený vedúci pedagogický zamestnanec organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia svojím podpisom všetky zúčastnené osoby.

      Organizovanie školy v prírode bližšie určuje vyhláška MŠ SR č. 305/2008 Z.z. o škole v prírode, zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a vyhláška MZ SR č. 526/2007 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia.

      Ak učiteľka zistí nedostatok na predmetoch, pomôckach alebo zariadení, ktorý môže ohroziť zdravie alebo bezpečnosť detí, zabezpečí jeho odstránenie osobne alebo to oznámi ihneď nepedagogickému zamestnancovi. Ten ho podľa svojich schopností odstráni, prípadne o jeho odstránenie požiada zamestnancov údržby miestneho úradu.

      Učiteľka je zodpovedná za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v materskej škole, ochranu psychického zdravia dieťaťa, nepoužíva voči nemu telesné tresty ani neprimerané inhibičné metódy výchovy.

      Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a  pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:

      Prihliadať na základné fyziologické potreby detí.

      • Vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno-patologických javov.
      • Poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.

        Viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno-vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí učiteľka 1. pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.

      Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom dieťaťa, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie zdravotníckym vozidlom, príp. taxislužbou. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa.

      V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Taktiež úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom.

      Úraz sa eviduje aj elektronicky vo webovej aplikácii podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.

      Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí

      Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.

      Evidencia obsahuje:

      • meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,
      • deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis ako k úrazu došlo,

      • svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie,

      • počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu,

      • zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa,

      • zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.

      Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

      Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľom školy.

      Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu.

      Ak dieťa chýba menej ako 4 dni (teda 0 až 3 dni), tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz.

      Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni (teda 4 dni a viac), považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.

      Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu.

      Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka školy. Zamestnanec spisujúci záznam pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.

      Riaditeľka školy je povinná do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.

      Záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie žiakov.

      Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka školy v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.

      • Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji  verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:

      a)  je spôsobilé na pobyt v kolektíve,

      b)  ktoré neprejavuje  príznaky prenosného ochorenia,

      c)  nemá nariadené karanténne opatrenie.

      • potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá  zákonnému zástupcovi dieťaťa  všeobecný  lekár pre deti a dorast, zákonný zástupca ho predloží pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ,
      • skutočnosti uvedené v ods. 6 písm. b) a c) potvrdzuje písomným vyhlásením zákonný zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zákonný zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť dní.
      • Ak dieťa počas dňa ochorie, poprípade sa vyskytne prípad pedikulózy, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu dieťaťa, respektíve splnomocnenú osobu.

      Opatrenia v prípade pedikulózy

      Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebene, kefy, čiapky, šály, osobná posteľná bielizeň). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku.

      Hlásenie ochorenia: rodič, ktorý zistí zavšivenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľovi a riaditeľke materskej školy. Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ.

      Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku.

      Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:

        • U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu – Parasidose, presne podľa návodu výrobcu alebo dezinsekčným sprayom Diffusil H. Šampón je potrebné aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto 2, po sebe idúce, aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz a u všetkých členov kolektívu (triedy aj jednotlivých rodín), t. j. dohodnúť si napr. konkrétny víkend. Ak sa táto kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu. K zaisteniu spoľahlivého účinku (k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať. Na trhu sú k dispozícii aj iné prípravky (napr. Devos – vlasový gél, Jacutin gel, Nemoxan – kondicionér, prípadne podľa aktuálnej ponuky). Ich použitie je však vždy nutné kombinovať s použitím šampónu. Uvedené prípravky sa dajú objednať v lekárni. Sú aj prípravky na lekársky predpis, ktoré predpisuje odborný kožný lekár.

        • Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.

        • Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, príp. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.

        • Matrace, žinenky používané v škole postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3 až 4 dni nepoužívať.

        • Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persteril).

        • Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

          Za bezpečnosť detí počas záujmovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak záujmovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor.

      a)  na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,

      b)  na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,

      c)  pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,

      d)  v škole v prírode je počet detí podľa osobitného predpisu vyhlášky MŠ SR. č. 305/2008 Z.  z. o škole v prírode,

      e)  na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagogických zamestnancov a jednej

                   poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.

      • Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.

      • Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

      Materská škola prijíma nasledovné opatrenia:

        • Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka.

        • Viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie.

        • V prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru (napr. Nenič svoje múdre telo) a preventívne výukové programy zakomponovať do plánov práce každej triedy.

        • Poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít, a tým ich viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto.

        • Zabezpečiť v celom areáli školy prísny zákaz fajčenia.

        • Dbať na to, aby sa do budovy školy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti.

        • Učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach s touto tematikou, prípadne študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia.

        • V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí MŠ bezodkladne informovať kompetentných (riaditeľku a zástupkyňu), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.

       Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy

      • Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa.

      • Pokiaľ  škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťa nebude požadovať.

      • Vchody do materskej školy sú zaistené zámkami. Kľúče od jednotlivých pavilónov má riaditeľka materskej školy a hlavná upratovačka, ktorá pavilóny ráno odomyká a večer zamyká. V priebehu prevádzky materskej školy za uzamknutie budov zodpovedá hlavná upratovačka alebo iný, riaditeľkou poverený prevádzkový zamestnanec.

      • V pavilónoch materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.

      • Popoludní, po skončení prevádzky v triede je učiteľka povinná skontrolovať uzatvorenie okien.

      • Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na vopred určené, uzamykateľné miesto.

      • Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.

      • Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.

      • Po ukončení prevádzky materskej školy všetky priestory skontroluje a uzamkne hlavná upratovačka.

      Záverečné ustanovenia

      Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade s/so:

        •  zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

        • zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,

        • zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,

        •  vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole,

        • pracovným poriadkom pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení v pôsobnosti obce Jánovce.

      Záznam o prerokovaní školského poriadku

       

          Školský poriadok vydáva  riaditeľka školy po prerokovaní a schválení  na :

          Prerokovaný v pedagogickej rade dňa 26.9.2022

          Prerokovaný s rodičmi na plenárnej schôdzi RZ dňa 19.9.2022

       

         Derogačná klauzula- zrušovacie ustanovenie

          Vydaním nového školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok materskej  školy.

  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje